MINISTERUL EDUCATIEI ŞI CERCETARII
IN PREZENT: Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 24 este situata în zona centrala a oraşului, beneficiind de un numar mare de mijloace de transport, ceea ce face sa fie uşor accesibila pentru diferitele sectoare ale capitalei. Mentionam ca în apropierea şcolii se afla clubul sportiv DINAMO unde multi elevi practica diverse sporturi de performanta.
O SCOALA CU...VECHIME
Primul document care atesta functionarea şcolii, sub denumirea de "Şcoala primara de baieti nr. 5 de galbeni" este un registru matricol aflat în arhiva şcolii din anii 1882-1886 . Pe atunci localul era în strada Mihail Eminescu nr. 87, în prezent Casa de Copii Nr.4. În anul 1889 a functionat cu denumirea de "Şcoala primara urbana de baieti nr.5". În anul 1891 a functionat cu denumirea de "Şcoala primara urbana de baieti nr.18". În anul şcolar 1896-1897 a functionat cu denumirea "Şcoala nr.18 Tunari Aaron Florian". În anul 1910-1911 primeşte denumirea de "Şcoala de fete nr.19-Natalia Penozzi", iar apoi a functionat sub denumirile de "Şcoala de fete nr.19 Piata Baneasa", "Şcoala de baieti nr.19 Tunari", "Şcoala de fete nr. 19", "Şcoala generala nr.24 fete", "Şcoala de 7 ani nr.25 fete", "Şcoala de 7 ani nr.25 Mixt" anii 1919-1968. Din anul şcolar 1964-1965 poarta denumirea de "Şcoala Mixta de 8 ani nr.25". În anul şcolar 1970-1971 se comaseaza "Şcoala generala nr.25" de pe strada Tunari cu "Şcoala generala nr. 24". În anul şcolar 1975-1976 a fost cladit un nou local lânga cel vechi, al fostei Şcoli generale nr.25 (actuala Gradinita 138) şi functioneaza de atunci ca Şcoala generala nr. 24 actuala "Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 24" (Str. Tunari nr. 52).
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24 - BUCUREŞTI
Va propunem spre vizitare prezentul site, nascut din dorinţa de a va face cunoscuta Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 24, Bucuresti, Sector 2 cât si realizarile elevilor nostri. Va invitam sa priviti materialele care au ca scop prezentarea activitatilor instructiv-educative din şcoala noastra. Speram sa aflati lucruri noi si sa va bucurati pentru reuşitele noastre. Suntem permanent preocupaţi de creşterea standardelor de calitate, modernism, eficienta şi pentru aceasta asteptam de la vizitatori sugestii, pareri şi aprecieri obiective. Va multumim pentru timpul pe care ni-l acordati şi sperând într-o colaborare cât mai lunga, va asiguram de bunele noastre sentimente!
- Anunturi
- Scurt istoric